Monday, July 26, 2010

Pravidlo zipu, levý pruh v obci...

Vím, že absolutní většina z vás si tady nepřečte nic nového, ale mám chuť to někam napsat a věřím že když se poučí aspoň jeden člověk, bude mít tento příspěvek smysl.

V sobotu cestou z dovolené jsem zažil hned tři situace ve kterých řidiči předvedli neznalost zákona, ale o to více agresivity při prosazování svého.

Situace 1:
Probíhá oprava dálnice, levý pruh končí, pravý pokračuje. V pravém pruhu stojí asi kilometrová kolona "slušných lidí", v levém je objíždí menšina znalá zákona. Řidič jednoho z aut v pravém pruhu se po chvíli už nevydrží na toto hulvátství dívat a z ničeho nic najede do levého pruhu, kde zůstane stát. Auto jedoucí v levém pruhu musí prudce brzdit a skoro do něj nabourá, já musím také dupnout na brzdu a skoro nabourám do něj. Pan řidič-vychovatel potom blokuje levý pruh a popojíždí s kolonou v pravém. Nereaguje na troubení a blikání, mylně se totiž domnívá, že je v právu.
Ve skutečnosti samozřejmě pouze světu ukázal že není jenom ovcí, jako ostatní čekající ve frontě, ale navíc debilem, který kvůli vlastní neznalosti omezil ostatní a skoro způsobil řetězovou srážku.

Typicky nesprávné jednání řidičů v místech, kde jízdní pruh přestává být průběžný, je, že se se značným předstihem zařadí do pruhu průběžného. Dokonce ten, který jede v končícím pruhu až „nadoraz“, je ostatními řidiči vnímán jako někdo, kdo předbíhá ve frontě. Přitom právě on je ten, který pravidlo zipu aplikuje na 100%. Posláním pravidla zipu je maximální využití kapacity pozemní komunikace ve všech jejích pruzích, mimo jiné proto, aby dlouhá kolona neovlivňovala provoz na křižovatkách, nacházejících se před místem, kde má být pravidlo zipu uplatněno.

Situace 2:
Na dálnici po změnu končí pravý pruh, kolona stojí v levém. Školitel už někam odbočil, nic mi tedy nebrání dojet až k místu zůžení. Auto přede mnou se řadí do levého pruhu, já čekám až za ním projede další auto z kolony a chystám se zazipovat. Ale omyl - "slušní lidé" čekající v koloně mají pravděpodobně homosexuální sklony, protože se každý lepí na zadek toho před sebou v (marné) snaze neumožnit mi průjezd.
Těmto lidem pravděpodobně připadá nespravedlivé, když je někdo předjíždí pruhem který bude končit, zatímco oni stojí v tom průběžném. Neuvědomují si, že jediný způsob jak zajistit "spravedlnost" je jet v obou pruzích a zipovat v místě zůžení a ne se řadit do průběžného pruhu už kilometr před zůžením a tím dobrovolně vytvářet prostor pro "předbíhání".

Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu

Situace 3:
Ulice K Barrandovu směrem do města - čtyřproudovka. Levým pruhem lze pokračovat rovně směrem na Smíchov, pravým (i levým) se odbočuje na Jižní spojku. Velmi nízká hustota provozu, dalo by se říci, že nikde nikdo. Jedu na Smíchov, jedu tedy v levém pruhu. Povolená rychlost je 50, já jedu cca 60, ostatní většinou tak 70, což je na tomto místě úplně v pořádku.
V levém pruhu se za mnou chvilku motá auto které by chtělo pravděpodobně jet oněch 70. Po chvíli začíná blikat směrovkou, potom dálkovými světly. Asi si myslí, že bych mu měl uhnout do pravého pruhu. Já si to nemyslím, chci totiž pokračovat rovně na Smíchov, což bych v pravém pruhu nemohl.
Tento řidič byl naštěstí slušnější než ten se kterým jsem se v podobné situaci setkal minule. Ten mě totiž nakonec skutečně objel pravým pruhem, ale pak se přede mě zařadil a dupl na brzdu tak, že uplně zastavil. V levém pruhu dálnice (v obci), v zatáčce.

Při jízdě v obci NEPLATÍ, že levý pruh slouží pouze k předjíždění a pravým se naopak předjíždět nesmí. V obci si každý může jet a předjíždět ve kterém pruhu chce. JEDINÁ SITUACE ve které musí auto v levém (nejlevějším) pruhu tento pruh uvolnit nastává, pokud jsou VŠECHNY ostatní pruhy plné a zárověň tento pruh nevede jinam než ostatní.

Tak už si to prosím všichni zapamatujte a vysvětlete to svým otcům, dědům a známým dřív, než příště zase začnou rozsévat svůj spravedlivý hněv po hlavách domnělých hříšníků.

Úmyslně jsem neuváděl značky a věk zůčastněných, ale ano - školitelé v kolonách byli oba starší pánové, jeden ve Fabii a jeden v Yarisu. Auta správně aplikující pravidlo zipu byla dvě BMW a jedna Honda. Vlastníci levého pruhu jeli v černém Superbu a v černém Audi. Ale vím, že to jsou jenom předsudky.


(v textu cituji části tohoto článku http://www.ibesip.cz/640_ZASADY-BEZPECNE-JIZDY-5-Pravidlo-ZIP)

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home