Thursday, January 6, 2011

Jak opravit hlučný a pomalý notebook.

Asi všichni, kdo několik let v kuse používají tentýž notebook, si dříve nebo později všimnou, že počítač už je nějaký pomalejší, pořád hučí a vůbec, už to není co bývalo.

Když se s tímto problémem obrátíte na prodavače počítačů, zpravidla se dozvíte něco ve smyslu "No jo, už je holt starý, pokud vám to vadí, kupte si nový". Jak nezištné... Kamarád informatik vám nejdřív počítač projede antivirem a odinstaluje ICQ Toolbar, na druhý pokus přeinstaluje operační systém (počítač se na chvíli zrychlí ale hučí pořád stejně) a na třetí pokus už tvrdí to samé co prodavač.

Notebook lze přitom často omladit velice jednoduše - vyčistit ho. Ne po stránce softwareové, ale doslova vysavačem.

Zpomalení a hučení je totiž způsobeno přehříváním procesoru - větrák běží naplno a procesor se sám zpomalí, aby se chránil před poškozením.

Co způsobuje přehřívání procesoru? Stručně řečeno, prach. Zdrojem tepla v notebooku bývá primárně procesor, pak čip na grafické kartě, paměti atp. Toto teplo se sbírá a odvádí na mřížku na straně notebooku. Ventilátor skrz tuto mřížku saje vzduch a tím ji chladí. Když se mřížka ucpe prachem, vzduch neproudí, mřížka se nechladí, teplo se neodvádí a počítač se přehřívá.

Mřížka samozřejmě není ucpaná zvenku, ale zevnitř - notebook je potřeba rozebrat, ventilátor vyndat a vše kolem vyčistit od prachu. Uvidíte, že nebudete litovat.

K chladiči s mřížkou se u některých notebooků lze dostat zespoda, u některých je potřeba sundat klávesnici:


Vrstva prachu z vnitřní strany mřížky:


Chladící těleso lze pro lepší přístup uplně vymontovat:

Labels: ,

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home